Wynajmij auto i odwiedź Poznań!
Poznań Patryk K. - 26-02-2020

Wynajmij auto i odwiedź Poznań!

Centrum miasta tętni życiem o każdej porze dnia i nocy. Znajduje się tu wiele świetnych restauracji, pubów i kawiarni. Miasto ma jednak o wiele więcej do zaoferowania niż wydaje się to na pierwszy rzut oka. Miłośnicy historii i kultury będą zachwyceni wspaniałymi zabytkami i muzeami. Zobacz, co warto zobaczyć w stolicy Wielkopolski.

Ratusz i Stare Miasto

Stare Miasto jest bez wątpienia najciekawszy i najpiękniejszym historycznie obszarem Poznania. W centrum znajduje się ratusz. Ten renesansowy budynek słynie z zegara z mechanicznymi koziołkami. W południe rozbrzmiewa hejnał miasta. Wtedy pojawiają się koziołki i “tańczą” w rytm melodii. Ratusz pochodzi z XIV wieku. Obecnie mieści się w nim Muzeum Historyczne Poznania.

Jezioro Malta

Powstało w 1952 roku w wyniku spiętrzenia Cybiny. 2,2-kilometrowa Malta jest największym sztucznym jeziorem w mieście. Średnia głębokość wynosi 3,1 metra. Otoczona parkami i lasami stanowi dziś jeden z głównych obszarów rekreacyjnych w regionie, zarówno latem, jak i zimą. Znajdziesz tam wszystko, czego potrzebujesz. Szukasz miejsca do jazdy na rowerze albo do biegania? Wybierz się nad Maltę. 

Wynajmij auto i odwiedź Poznań!

Katedra Poznańska

Ostrów Tumski jest zdominowany przez monumentalną, dwuwieżową katedrę. Zasadniczo gotycka z dodatkami z późniejszych okresów, została uszkodzona w 1945 roku. Odbudowano ją w ciągu 11 lat. 

Można tutaj zobaczyć relikty oryginalnego kościoła z 968 r. oraz romańskiego budynku z drugiej połowy XI wieku. Najsłynniejsza jest Złota Kaplica za ołtarzem głównym, w której znajdują się grobowce Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

Park Wilsona

To jeden z najsłynniejszych parków w Poznaniu. Został założony w 1901 roku. Zajmuje powierzchnię 7,2 ha. Położony w dzielnicy Łazarz w pobliżu znanych Międzynarodowych Targów Poznańskich jest największą oazą zieleni w tej części miasta.

Nie zapomnij zobaczyć popiersia Prezydenta Wilsona oraz pomnika Perseusza i Andromedy. W parku znajdują się również dwa drzewa będące pomnikami przyrody: platan o obwodzie pnia 410 cm i wierzba o obwodzie 430 cm.

Ostrów Tumski

Na wschód od Starego Miasta, nad Wartą, znajduje się wyspa Ostrów Tumski (Wyspa Katedralna). Poznajesz tutaj wyjątkową historię Poznania, a wraz z nim państwa polskiego. Pierwotna osada z IX wieku została stopniowo przekształcona w owalną twierdzę otoczoną wałami drewniano-ziemnymi z kamiennym pałacem. Mieszko I dodał katedrę i dalsze fortyfikacje, a pod koniec X wieku Poznań był najpotężniejszą warownią w kraju.

Dominuje tutaj monumentalna, dwuwieżowa Katedra Poznańska. Naprzeciwko znajduje się XV- wieczny gotycki kościół Najświętszej Maryi Panny. Ostrów Tumski mieści się 1 km na wschód od Starego Miasta.

Wynajmij auto i odwiedź Poznań!

Rogalowe Muzeum

Znajduje się w zabytkowej kamienicy przy głównym placu. Jest poświęcone słynnym słodkim rogalikom św. Marcina charakterystycznym dla Poznania. Podczas czterech sesji każdego dnia odwiedzający poznają historię rogalików. Mogą też wziąć udział w ich pieczeniu. Wejdź od ul. Klasztornej 23, jedną przecznicę na wschód od Rynku.

Warto również zobaczyć m.in. Park Cytadeli, Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika, Stary Browar, Zamek Cesarski oraz Muzeum Historyczne Poznania.

Partnerem tekstu jest Express.pl - wynajem aut Poznań.