Znaczenie plansz edukacyjnych w procesie nauczania
Nauka i Edukacja Klaudia Mrozowska - 04-11-2020

Znaczenie plansz edukacyjnych w procesie nauczania

Przeprowadzanie zajęć z wielu przedmiotów często jest wspomagane odpowiednio zaprojektowanymi przedmiotami dydaktycznymi. Wśród nich znajdują się choćby plansze edukacyjne, dzięki którymi nauczyciel może w bardziej przystępny sposób poprowadzić lekcję i wzbudzić większe zainteresowanie uczniów. Wiedza przekazywana w zmiennej formie pobudza kreatywność uczniów i wpływa na pozyskiwanie lepszych wyników w nauce.

 

W jakie plansze dydaktyczne mogą być wyposażeni nauczyciele?

Zgodnie z powyższych plansze dydaktyczne odgrywają bardzo ważną rolę w całym procesie edukacji, nie dotyczy to jedynie nauki w przedszkolach i szkołach podstawowych. Z pomocy dydaktycznych korzysta się także w szkołach średnich i na uczelniach. Ważną funkcją jest na przykład duży wpływ na zapamiętywanie poszczególnych zagadnień z różnych przedmiotów, humanistycznych i ścisłych. Dlatego jak najbardziej wskazane jest wyszukanie i zakup profesjonalnych plansz dydaktycznych, by nieco urozmaicić sposoby przekazywania wiedzy. W zakresie tematyki pomocy edukacyjnych, można wskazać na dużą różnorodność, począwszy od liter alfabetu i cyferek, a kończąc na zaawansowanych wzorach chemicznych, czy łacińskich pojęć na zajęciach z biologii. Plansze dydaktyczne są oczywiście dopasowane pod względem wieku ucznia i podstawy programowej, ponieważ mają ją uzupełniać. Zakupione pomoce naukowe można w dowolny i łatwy sposób przymocować do ścian w salach lekcyjnych lub przyczepić je magnesami do specjalnej tablicy. Kadra nauczycielska czasami umieszcza plansze dydaktyczne na korytarzach, by również podczas przerwy uczniowie zwracali na nie uwagę i czerpali z nich możliwie najwięcej. Przyciągające wzrok grafiki w znaczny sposób wzbudzają zainteresowanie, o czym można się przekonać poprzez wyposażenie w nie szkół.

Znaczenie plansz edukacyjnych w procesie nauczania

Korzystanie z plansz dydaktycznych w domu

Do niektórych plansz niezbędne są dodatkowe akcesoria, o których wspomniano w powyższym akapicie. Przydatne okażą się wskazane tablice magnetyczne, bądź korkowe – w przypadku gdy nie ma innej możliwości montażu. Tablice magnetyczne są o tyle lepszym rozwiązaniem, że nie można jej uszkodzić, jak tablicy korkowej, do której wbija się szpilki lub pinezki. To, na co warto jeszcze zwrócić uwagę to plansze dydaktyczne w domu. Ich cena w zasadzie nie jest zbyt wysoka, z dostępnością również nie ma problemu, więc wyposażenie w nie dzieci z pewnością zmieści się w budżecie domowym. Taka możliwość pozwoli być może na poprawę wyników w nauce przedmiotów, z którym dziecko ma problem. Jeżeli są to języki obce, to plansze dydaktyczne ze słówkami, podziałem na poszczególne części mowy, zdania, czy też nazwami zwierząt będzie odpowiednim wsparciem. Dobrze wiadomo, że często problematyczne okazują się przedmioty ścisłe, na przykład matematyka. Na początku szkoły podstawowej często mogą pojawiać się kłopoty z tabliczką mnożenia. Na pomocach naukowych w postaci plansz umieszczane są różne sposoby na szybsze zapamiętywanie podstawowych obliczeń. To również pomoc dla rodzica starającego się przekazać wiedzę.