Książki Kardynała Wyszyńskiego i ich znaczenie dla Polski
Nauka i Edukacja Wiktor Szczepaniak - 14-12-2020

Książki Kardynała Wyszyńskiego i ich znaczenie dla Polski

Postać Kardynała Stefana Wyszyńskiego z całą pewnością jest nam wszystkim bardzo dobrze znana, poza Nim samym, warto zapoznać się z publikacji, które napisał. Porusza w nich wiele ważnych tematów, nabierają one nieco innego znaczenia.

Książki Kardynała Wyszyńskiego i ich znaczenie dla Polski

Dlaczego warto sięgać po książki Kardynała Stefana Wyszyńskiego?

Wbrew pozorom, książki kardynała Wyszyńskiego nie traktują wyłącznie w sposób dosłowny o wierze, lecz różnych jej odsłonach. Przykładem jest choćby publikacja pt. „O godności kobiety”, w której zawarto szereg spostrzeżeń na temat płci pięknej – co ciekawe – absolutnie nie straciły one na autentyczności. W 320 stronach książki czytelnik zapoznaje się z licznymi kazaniami, konferencjami, w których głównym tematem były kobiety. A konkretnie – ich rola w społeczeństwie, kwestia szacunku, który im się należy oraz wiele innych, lecz niemniej ważnych aspektów. Można zaryzykować stwierdzenie, iż tytuł ten jest obowiązkowy do przeczytania dla każdej współczesnej kobiety. To spojrzenie osoby duchownej, która nigdy nie straciła szacunku do kobiet i wskazuje jednocześnie na obowiązek traktowania ich z godnością. Autor z pełną świadomością wskazuje na bardzo istotną rolę kobiet na przestrzeni aspektów rodzinnych, narodowych – W Jego oczach są bohaterkami. Książki Wyszyńskiego wyróżniają się na tle innych, gdyż są pewnego rodzaju nowym spojrzeniem na teoretycznie przyziemne sprawy, mimo upływu lat są one nadal aktualne, jest to prawdziwa moc tego rodzaju literatury. Sięgają po nią ludzie w każdym wieku, nie tylko ci starsi, lecz ich tekst trafia do wszystkich – również ludzi młodych. Niejednokrotnie są oni zagubieni w tym skomplikowanym świecie, nie zawsze odróżniają dobro od zła. Niezbędne są im duchowe przewodniki, do których z całą pewnością można zaliczyć między innymi książki Wyszyńskiego, gdyż niosą niezmiernie ważny przekaz dla każdego człowieka, niezależnie od wieku i statusu społecznego.

Publikacje Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Trudne losy Kardynała Stefana Wyszyńskiego z całą pewnością są materiałem na niejedną książkę, czy film. Tych pierwszych jest zdecydowanie więcej, książki Kardynała Stefana Wyszyńskiego są bardzo popularne, dotyczą wielu spraw. Na ich korzyść przemawia fakt, iż są napisane bardzo jasnym i zrozumiałym językiem. Nawet te, w których tematyką są rozważania różańcowe, czy akty zawierzenia Maryi, to właśnie sprawia, że są uniwersalnymi publikacjami. Książka z oryginalnymi zapiskami z więzienia, do którego Kardynał trafił w 1953 roku, stała się bestsellerem. Trzyletni okres odosobnienia obfitował w wiele przemyśleń, na podstawie których powstały memoriały, listy oraz wypowiedzi o charakterze refleksyjnym. Osoby z młodszego pokolenia mogą z pierwszej ręki dowiedzieć się, jak wyglądała ówczesna sytuacja Kościoła w kraju – był to bardzo trudny czas. To obraz Kardynała Stefana Wyszyńskiego, jako osoby niezłomnej, gotowej znieść wszystko, aby doprowadzić Polskę do odzyskania wolności. Kościół i naród polski były dla duchownego najważniejsze, był w stanie oddać swoje życie dla ich dobra.