Koronawirus — Sprawdź z jakimi obostrzeniami mamy do czynienia i jak dbać o własne bezpieczeństwo
Poznań Wiktor Szczepaniak - 31-05-2020

Koronawirus — Sprawdź z jakimi obostrzeniami mamy do czynienia i jak dbać o własne bezpieczeństwo

Pandemia koronawirusa to jedna z najtrudniejszych sytuacji, z którą mamy do czynienia w obecnym świecie. Oprócz zagrożenia zdrowotnego musimy borykać się także z pewnymi ograniczeniami społecznymi. Te czasem są niezrozumiałe lub nie dowiadujemy się o nich w sposób należyty. Poniżej prezentujemy aktualne obostrzenia oraz zalecenia związane z pandemią koronawirusa w Polsce.

Koronawirus — Sprawdź z jakimi obostrzeniami mamy do czynienia i jak dbać o własne bezpieczeństwo

 

Noszenie maseczek

Pierwszym wymogiem, z jakim się stykamy, jest noszenie maseczek. Obecnie została zniesiona konieczność poruszania się obowiązkowo w maseczkach na przestrzeniach otwartych. Nie oznacza to, jednak że będziemy mogli poruszać się bez nich całkowicie po wszystkich miejscach publicznych. W komunikacji, sklepach, kościołach czy innych miejscach zamkniętych maseczki muszą być zakładane. Obowiązek ten jest również aktywny, gdy na otwartych przestrzeniach znajdujemy się w mniejszych odległościach od innych osób niż dwa metry.

Dystans społeczny

Kolejnym obostrzeniem, z jakim się spotykamy, jest dystans społeczny. Od Czerwca wolno organizować śluby z weselami gdzie będzie mogło przebywać do 150 osób. We wszystkich miejscach publicznych również należy zachowywać odpowiednią odległość od innych osób. Ważnym luzowaniem obostrzeń jest rezygnacja z limitu wiernych w grupach wyznaniowych. Oznacza to, że w kościołach i miejscach kultu będzie mogła przebywać dowolna ilość osób.

A co z restauracjami, hotelami i innymi miejscami?

Ważną część życia społecznego odgrywają lokale gastronomiczne czy hotele. Miejsca obecnie są otwierane i możliwe jest korzystanie z nich w pełnej formie. Aby było to możliwe w samych miejscach publicznych, jak restauracje itp. będą jednak stosowane środki ostrożności. Będą to m.in. dezynfekcja rąk, przedzielenia pomiędzy konkretnymi stolikami, skupiskami ludzi, czy utrzymywanie dystansu pomiędzy konkretnymi klientami. Każde miejsce publiczne w zależności od jego charakterystyki funkcjonować będzie nieco inaczej, gdyż oprócz ogólnych zaleceń będą stosowane też te do danej sytuacji.