Serce to organ odpowiedzialny za pompowanie krwi i dostarczanie przez nią składników odżywczych do całego organizmu. Dość powiedzieć, że pracuje przez całe życie człowieka i już kilka minut braku aktywności tego organu oznacza śmierć. Dlatego trzeba wiedzieć, jak o nie dbać.
W zdrowej diecie zdrowe serce
Odpowiednie odżywianie się pozwala zapewnić sercu dłuższe i sprawniejsze działanie. Kardiolodzy polecają szczególnie dietę śródziemnomorską, bogatą w surowe i gotowane warzywa, ryby i owoce morza. Równie zdrowe będzie dostarczanie do posiłków oliwek, orzechów i używanie przypraw takich jak kminek, tymianek, bazylia czy oregano. Konieczne jest zredukowanie spożycia czerwonego mięsa oraz słodyczy.
Dietę najlepiej jest połączyć z wysiłkiem fizycznym. To właśnie dzięki temu można zwiększyć wydolność serca, co jest polecane również (a nawet zwłaszcza) osobom z chorobami serca. Tu jednak ćwiczenia należy dostosować do sytuacji – przy niektórych schorzeniach lepiej jest unikać wysiłku statycznego i skupić się na aerobowym.
Jedną z substancji, która najdotkliwiej uszkadzają serce, są papierosy. Choć rzucenie palenia nie należy do prostych czynności, to już po kilku miesiącach pozwala to na zmniejszenie chorobowości serca. Nieprzerwane palenie prowadzi z kolei do zwiększenia ryzyka zawału serca.
Najlepsze zabezpieczenie zdrowego serca jest jednocześnie najprostszym i najtrudniejszym do osiągnięcia. Wysypianie się.
Przebadaj się!
Nie każdy lubi chodzić do lekarzy, jednakże są takie badania, które każdy z nas może wykonać samodzielnie. Najbardziej podstawowym jest mierzenie ciśnienia, możliwe do wykonania już za pomocą najprostszych aparatów. Należy go dokonywać zawsze o tej samej porze dnia, zachowując pozycję siedzącą i wpierw oddając się 2-3 minutowemu odpoczynkowi. Prawidłowe ciśnienie krwi mieści się w granicach od 100/60 do 140/90 mmHg. Przy zbyt niskich lub zbyt wysokich wynikach należy skonsultować się lekarzem.
Ryzyko chorób układu krążenia wzrasta po 40. r.ż., więc warto wykonać trzy podstawowe, nieinwazyjne badania: EKG, Echo serca oraz próbę wysiłkową.