Laseroterapia - czy naprawdę leczy?
Zdrowie Klaudia Mrozowska - 25-03-2021

Laseroterapia - czy naprawdę leczy?

Laseroterapia to uniwersalna metoda leczenia. Polega ona na aplikowaniu promieni świetlnych na dany fragment skóry. W ten sposób zwalcza się dolegliwości bólowe oraz różne schorzenia takie jak: zakrzepica żylna, stopa cukrzycowa lub trądzik. Laser wykorzystuje się także w kosmetologii, dermatologii i medycynie estetycznej. 

Laseroterapia w Katowicach znalazła zastosowanie do usuwania nadmiernego owłosienia, zamykania rozszerzonych naczynek, rumieni, naczyniaków, przebarwień, rozstępów, a nawet tatuaży! Do czego jeszcze można wykorzystać laser?

Laseroterapia w Katowicach - zabiegi z zastosowaniem lasera

Jednym z najbardziej popularnych zabiegów z użyciem lasera jest depilacja laserowa. Polega ona na całkowitym i trwałym uszkodzeniu włosa, które następuje w momencie, gdy włos naświetlany jest w fazie anangenowej, czyli w fazie wzrostu. Laseroterapia w Katowicach jest na najwyższym poziomie, dlatego tak duże znaczenie przypisuje się satysfakcji klienta. Ważne jest, aby osoba zgłaszająca się na zabieg była zadowolona z jego przebiegu. Warto pamiętać jednak, że depilacja laserowa będzie skuteczna, gdy wykonana zostanie w kilku seriach. Najlepszych efektów laseroterapii w Katowicach można spodziewać się u osób posiadających ciemne włosy, grube z niskim fototypem skóry. U osób mających mniejszą zawartość melaniny, nie zawsze uda się uzyskać znaczącą i trwałą redukcję owłosienia. Do zabiegów depilacji laserowej stosuje się lasery emitujące fale o długości w przedziale 630-1200 nm. To najbardziej korzystny zakres, podczas którego energia pochłaniana jest przez melaninę i wnika wystarczająco głęboko do skóry właściwej.  

Laseroterapia - czy naprawdę leczy?

Niechciane tatuaże

Dzięki laseroterapii w Katowicach jesteś w stanie usunąć nawet tatuaż! Ciężko w to uwierzyć? Obecnie na rynku dostępne są dwie metody usuwania niechcianych tatuaży. 

Pierwsza z nich to metoda ablacyjna, którą najczęściej przeprowadza się za pomocą lasera, CO2. Polega ona na odparowaniu tkanki z barwnikiem, w ten sposób dokonuje się usunięcie tatuażu bez względu na jego kolor. Niestety, metoda ablacyjna wiąże się z ryzykiem bliznowacenia. Po zabiegu widoczna staje się zmiana struktury tkanki, zauważyć również można odbarwienia w miejscu tatuażu.

Inną metodą służącą do usuwania tatuaży za pomocą laseroterapii w Katowicach jest - metoda nieablacyjna. Polega na selektywnym usuwaniu tuszu, barwnik zostaje usunięty bez uszkodzenia tkanki. Światło lasera powoduje rozdrobnienie barwnika na mniejsze cząsteczki. Po zabiegu laseroterapii w Katowicach, barwnik ulega częściowemu odparowaniu poprzez mikrouszkodzenia naskórka z wierzchnich warstw skóry oraz rozproszeniu w tkance. 

W czasie zabiegu usuwania tatuaży stosuje się lasery emitujące impulsy rzędu nanosekund, które umożliwiają usuwanie tatuaży w kolorze ciemnym. Z kolei kolory takie jak pomarańczowy, żółty, czy biały nie są już tak łatwe do usunięcia. Spowodowane jest to dużą ilością wprowadzonego barwnika. Osoby chcące pozbyć się niechcianego tatuaży w jaskrawym kolorze, będą musiały powtórzyć serię zabiegów laseroterapii w Katowicach. 

Usuwanie zmian naczyniowych za pomocą laseroterapii w Katowicach

Jednym z najbardziej popularnych laserów do usuwania powierzchniowych zmian naczyniowych jest laser KTP o długości fal 532 nm. Ciepło wytworzone w obrębie hemoglobiny, podczas laseroterapii w Katowicach, przenoszone jest na ścianę naczyń, co powoduje ich koagulację. Jej efekt można zobaczyć natychmiast - zauważalne staje się zbielałe miejsce naświetlania. Z kolei w terapii zmian naczyniowych położonych dość głęboko w skórze właściwej i tkance podskórnej - lasery te mogą okazać się nieskuteczne. 

Jak wiadomo, nie każdy zabieg jest zawsze możliwy do wykonania, tak też jest w przypadku laseroterapii w Katowicach. Przeciwwskazania do zabiegu to: zmiany zapalne na skórze, fotoalergie, ciąża, opalenizna oraz leki uwrażliwiające skórę na światło. 

Powikłania występują najczęściej z powodu niewłaściwej techniki wykonania zabiegu lub złego doboru parametrów. Duże znaczenie ma prawidłowa kwalifikacja pacjenta oraz doświadczenie specjalistów. Warto pamiętać, że powikłania występują bardzo rzadko, dlatego też laseroterapia w Katowicach uznawane jest za bezpieczny zabieg wykonywany przez wykwalifikowany personel.