Pomysły na efektowne wykończenie ścian w mieszkaniu
Poznań Klaudia Mrozowska - 24-11-2020

Pomysły na efektowne wykończenie ścian w mieszkaniu

Ściany są podstawowym elementem konstrukcyjnym każdego domu i mieszkania. Ich obecność daje szerokie możliwości aranżacyjne, które warto wykorzystać. Kolorowe tapety, farby, kamienie dekoracyjne i inne modne dodatki pozwolą urozmaicić wystrój mieszkania oraz sprawią, że jego ściany nie będą nudne i powtarzalne. Oto kilka pomysłów na wykończenie ścian w mieszkaniu, które pozwolą całkowicie odmienić wystrój każdego wnętrza.

Kolor ścian nie jedno ma imię

Bardzo modnym sposobem na urozmaicenie wystroju wnętrza i wprowadzenie do niego większej ilości kolorów i odcieni jest pomalowanie ścian na różne kolory. Pozwala to na stworzenie bardziej urozmaiconego wystroju wnętrza, podkreślenie wybranych jego elementów oraz wydzielenie odrębnych stref w tym samym pomieszczeniu. Wybierając kolorystykę ścian możemy z powodzeniem bazować na zbliżonych do siebie odcieniach stopniując tylko ich intensywność, jak i postawić na zupełnie inne, kontrastujące ze sobą barwy, które świetnie będą prezentowały się zwłaszcza w nowocześnie urządzonych wnętrzach.

Wybierając kolory ścian mieszkania należy jednak pamiętać, aby dobrze współgrały one z innymi elementami obecnymi w pomieszczeniu. Zbyt duże kontrasty mogą bowiem znacznie szybciej męczyć nasze oczy i sprawiać, że w takim wnętrzu trudno będzie efektywnie odpocząć. Należy unikać zbyt intensywnych kolorów i kontrastów zwłaszcza w sypialni, która z założenia ma służyć do relaksu i regeneracji sił. W takiej sytuacji warto sięgnąć po bardziej stonowane kolory ścian i operować w obrębie zbliżonych do siebie odcieni.

Pomysły na efektowne wykończenie ścian w mieszkaniu

Kolorowe tapety zawsze w modzie

Doskonałym sposobem na wykończenie ścian mieszkania jest użycie do tego celu kolorowych tapet. O kilku lat dochodzi się już od tapetowania całych pomieszczeń, zamiast tego przyklejając tapetę na wybrane ściany, które chcemy w ten sposób podkreślić. Tapety są obecnie dostępne w różnych kolorach i wzorach, w tym także z dodatkowymi elementami ozdobnymi w postaci wzorów strukturalnych, brokatów i innych ozdobników. Tapety strukturalne szczególnie efektownie prezentują się umieszczone przy źródłach światła, które pozwalają wydobyć ich głębię oraz sprawić wrażenie większej przestrzenności.

Modne kamienie dekoracyjne

Kamienie dekoracyjne jako wykończenie ścian święcą prawdziwe triumfy w ostatnich latach. W sprzedaży dostępne są ich różne warianty, począwszy od kamieni przypominających cegły, poprzez płyty betonowe, a kończąc na ozdobnych kamieniach z połyskującymi drobinkami. Kamień dekoracyjny potrafi w efektowny sposób zdobić ściany i wprowadzić do wnętrza unikalny, zgodny z zamysłem jego właściciela klimat. Szczególnie efektownie prezentuje się położony na jednej, pustej ścianie.

Warto jednak mieć świadomość, że pomimo faktu, że kamienie dekoracyjne są cienkie, mogą przytłoczyć zwłaszcza małe pomieszczenia optycznie je pomniejszając. Jeśli chcemy umieścić tego typu rozwiązanie w mniejszym pokoju, warto sięgnąć po kamienie w jasnych kolorach, które pozwolą uzyskać pożądany efekt wizualny bez uszczerbku w postaci optycznego ograniczenia dostępnej przestrzeni.