Jak wybrać dobrego psychiatrę w Krakowie?
Zdrowie Wiktor Malikowski - 04-03-2022

Jak wybrać dobrego psychiatrę w Krakowie?

W ostatnich latach konsultacje psychiatryczne wyróżniają się coraz większym zainteresowaniem pacjentów. Dzieje się tak między innymi z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest fakt, że od pewnego czasu choroby związane z brakiem prawidłowej pracy układu nerwowego nie są już tematem tabu — z roku na rok mówi się o nich coraz więcej, zachęcając tym samym do podjęcia leczenia i przekazując informacje, że choroby psychiczne nie są powodem do wstydu, tylko takimi samymi chorobami wymagającymi leczenia jak wszystkie inne. Drugim powodem często bywają również czasy, w jakich żyjemy i tempo naszego życia — ciągły pośpiech i życie w dużym stresie sprawiły, że coraz więcej chorób psychicznych staje się chorobami cywilizacyjnymi. Dlatego też warto dowiedzieć się, po czym poznać dobrego psychiatrę w Krakowie i zdecydować się na wizytę.

Czym powinien wyróżniać się godny zaufania psychiatra w Krakowie?

Godni zaufania psychiatrzy, oprócz bycia lekarzem specjalistą, coraz częściej szkolą się w trakcie swojej pracy, aby zdobywać coraz większą i przede wszystkim aktualną wiedzę. Oprócz tego część lekarzy stara się uzyskać możliwość prowadzenia również psychoterapii, którą niekiedy zajmują się psycholodzy lub psychoterapeuci. Warto jednak wspomnieć, że nie każdy dobry psychiatra w Krakowie prowadzi zarówno farmakoterapię, jak i psychoterapię — bardzo często możemy spotkać ze współpracą wielu różnych specjalistów, na przykład psychiatry z psychologiem, psychoterapeutą czy dietetykiem. W żaden sposób nie świadczy to o gorszych kwalifikacjach psychiatry, wręcz przeciwnie — możliwość konsultacji z innymi specjalistami pozwala spojrzeć na dane schorzenie z zupełnie innej perspektywy i tym samym wdrożyć skuteczniejsze leczenie.

Jak wybrać dobrego psychiatrę w Krakowie?

Oprócz tego warto zadbać o to, aby dobry psychiatra w Krakowie wyróżniał się bardzo dobrą znajomością choroby, w której kierunku się diagnozujemy. Takie informacje często pojawiają się w profilach poszczególnych lekarzy, ale niekiedy godnym uwagi rozwiązaniem będzie również sprawdzenie, czy dany psychiatra tworzy różnego rodzaju publikacje naukowe na temat niektórych chorób. Ponadto niezwykle ważne stają się opinie innych pacjentów — warto jednak pamiętać, że jedna czy dwie złe opinie nie muszą świadczyć o tym, że konsultacja z wybranym psychiatrą będzie stratą czasu. Liczy się przede wszystkim ogólny wydźwięk wszystkich opinii, które mogą wskazywać na najważniejsze zalety lekarza.

Czy dobry psychiatra w Krakowie powinien również przyjmować online?

Decydując się na znalezienie takiego specjalisty jak dobry psychiatra kraków jest również miejscem, w którym mieszka wielu studentów lub osób pracujących niekiedy poza miastem czy poza granicami kraju. Z tego też powodu w niektórych przypadkach komfortowym i bezpiecznym rozwiązaniem jest możliwość umówienia się na wizytę online, podczas której można omówić wszystkie wątpliwości, wskazać na gorsze samopoczucie lub uzyskać nową receptę. Tego typu wizyty, oprócz wizyt w gabinecie, przeprowadzają między innymi specjaliści z Gabinetów Rozwoju z Krakowa. W efekcie pomoc psychiatryczna staje się łatwiej dostępna również dla osób starszych lub z różnymi ograniczeniami ruchowymi.