Terapia falą uderzeniową – skuteczne leczenie bólu i nie tylko!
Zdrowie Anna Jarmuż - 18-04-2020

Terapia falą uderzeniową – skuteczne leczenie bólu i nie tylko!

Terapia falą uderzeniową jest stosowana głównie w celu redukcji długotrwałego bólu zlokalizowanego w układzie mięśniowo-szkieletowym. Jej emisja pod odpowiednim ciśnieniem pozwala na dostarczenie energii dokładnie w miejsce, w którym zlokalizowany jest ból. Leczenie dolegliwości bólowych to jednak nie jedyne zastosowanie terapii falą uderzeniową, która doskonale sprawdza się także w leczeniu cellulitu, rehabilitacji oraz stanach zapalnych.

Czym jest fala uderzeniowa i jakie zalety wiążą się z jej zastosowaniem?

Fala uderzeniowa to fala o niewielkiej częstotliwości, która wytwarzana jest pod wysokim ciśnieniem w bardzo krótkim czasie. Jest w stanie dostarczyć energię z fali akustycznej prosto do organizmu człowieka. Terapia falą uderzeniową realizowana jest za pomocą specjalnej głowicy, która przyłożona bezpośrednio do skóry pacjenta emituje fale. Docierająca w odpowiednie miejsce energia pozytywnie wpływa na zmiany chorobowe tkanek pozwalając na skuteczne wyeliminowanie wielu uciążliwych dolegliwości.

Najważniejszą zaletą terapii falą uderzeniową jest jej wysoka skuteczność, bezinwazyjność oraz wysokie bezpieczeństwo. Zabieg pozwala na skuteczne wyeliminowanie dolegliwości bólowych, gdyż fala uderzeniowa w sposób nieinwazyjny stymuluje błony komórkowe oraz zakończenia nerwowe. Terapia falą uderzeniową pozwala ponadto na pobudzenie metabolizmu, usprawnienie krążenia krwi oraz poprawę produkcji nowych włókien kolagenowych, co znalazło swoje zastosowanie m. in. w leczeniu cellulitu, blizn oraz rozstępów. Oprócz tego, zabieg przynosi także przyjemne odprężenie i relaks, zimniejsza napięcie mięśniowe oraz poprawia ogólne samopoczucie pacjenta.

Terapia falą uderzeniową – skuteczne leczenie bólu i nie tylko!

Jak przeprowadzana jest terapia falą uderzeniową?

Terapia falą uderzeniową jest bardzo skutecznym zabiegiem, który posiada wiele zastosowań. Oprócz leczenia bólu wskazaniem do jej wykonania jest m. in. zapalenie ścięgien, zespół bolesnego barku, ostroga piętowa, podwyższone napięcie mięśniowe, strzelające biodro oraz wiele innych schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego.

Terapia falą uderzeniową posiada potwierdzoną klinicznie skuteczność oraz wysokie bezpieczeństwo stosowania. Poprawa odczuwalna jest już po pierwszym wykonanym zabiegu, a całkowite ustąpienie dolegliwości zazwyczaj jest osiągalne po przeprowadzeniu całej, zleconej przez lekarza serii. Najlepsze efekty terapeutyczne przynosi wykonywanie zabiegów w seriach liczących po 3-5 powtórzeń przeprowadzanych co kilka dni.

Sama terapia falą uderzeniową jest nieinwazyjna, przez co nie wymaga zastosowania znieczulenia miejscowego ani jakiegokolwiek przygotowania do zabiegu. Podczas zabiegu może pojawić się niewielki ból, którego natężenie zależy od stanu zdrowia pacjenta, obecności stanu zapalnego w obrębie stymulowanego obszaru oraz indywidualnej wrażliwości na bodźce. Zabieg przeprowadzany jest za pomocą specjalnego aparatu emitującego falę uderzeniową. Głowica jest przykładana dokładnie w miejsce dolegliwości a parametry i moc penetracji ustalane indywidualnie. Cały zabieg trwa od 5 do 10 min.