Budowa własnego domu oznacza dla przyszłych właścicieli szereg formalności. Sporo dokumentów można załatwić niemal od ręki, lecz jest kilka kwestii, które muszą być wykonane w odpowiedniej kolejności. I tak, zanim wydane zostanie pozwolenie na budowę, przyszli mieszkańcy muszą uzyskać odpowiedni projekt. To, czy uzyska on zgodę na budowę, zależy od zgodności parametrów domu z aktualnymi wymogami. Co zatem powinno znaleźć się w projekcie domu?
Dokument w twardej oprawie
Przygotowanie projektu domu to szereg czynności, z którymi każdego dnia mierzą się architekci. Gotowy projekt musi być przygotowany w odpowiedniej formie, aby mógł on zyskać pozwolenie na realizację. Parametry projektu budowlanego określa Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.
Wśród wytycznych należy wymienić między innymi fakt, że projekt powinien być wykonany w czterech egzemplarzach, zachowany w formacie A4 i obłożony w twardą oprawę. W treści obowiązkowo musi znaleźć się projekt architektoniczno-budowlany oraz projekt zagospodarowania terenu. Wśród wielu szczegółów nie może zabraknąć danych wskazujących na usytuowanie budynku, numerów działek ewidencyjnych, danych inwestora, firmy deweloperskiej czy biura projektowego.
Projekt architektoniczno-budowlany
Ta część projektu przybiera formę zarówno rysunkową, jak i opisową. Pierwsza postać projektu powinna zawierać rysunki fundamentów, dachu, więźby dachowej, wszystkich kondygnacji, a także istotne miejsca w budynku przedstawione w przekroju poprzecznym i podłużnym. Równie ważne są rysunki poszczególnych instalacji (wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, gazowej, grzewczej), które należy przedstawić w odpowiedniej skali.
Część opisowa zawiera dogłębną charakterystykę wszelkich rozwiązań konstrukcyjnych oraz instalacyjnych. W tej części ujmuje się także charakterystykę energetyczną obiektu z uwzględnieniem izolacyjności termicznej. Na tym etapie zazwyczaj rozpoczynają się konsultacje z inwestorami, którzy wspólnie z fachowcami określają poszczególne parametry termiczne, takie jak ocieplenie ścian działowych, elewacji czy dachu. Osobom chcącym samodzielnie zgłębić temat poleca się artykuły w serwisie housemodern.pl, poświęconym kwestiom technicznym domu.
Projekt zagospodarowania terenu
Projekt taki należy wykonać wyłącznie w oparciu o posiadaną dokumentację miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (do uzyskania w urzędzie). Przygotowany projekt powinien zawierać rysunek przedstawiający całkowite wymiary działki wraz z usytuowaniem obiektu i podaniem jego odległości od granic działki. Budynek powinien mieć dokładnie oznaczone wymiary zewnętrzne ze wskazaniem dojścia i dojazdu do niego, nie wolno pomijać również umiejscowienia pojemników na odpady stałe oraz wszelkich przyłączy (wodnych, energetycznych, gazowych czy kanalizacyjnych).
Gotowy projekt budowlany jest obszernym dokumentem – zawiera opisy oraz rysunki. Należy więc zadbać o to, by treści były czytelne i spójne, ponieważ projekt stanowi podstawę do wykonywania wszelkich prac budowlanych.