Od 1 października 2020 roku zaczną obowiązywać nowe rozwiązania dotyczące JPK_VAT. Zgodnie z nimi składane dotychczas odrębnie deklaracji VAT-7/VAT-7K zostaną połączone z informacją o prowadzanej ewidencji w jeden plik o nazwie JPK_VAT. Od 1 października tego roku będzie należało, zatem przesłać łącznie tylko jeden dokument elektroniczny w rozliczeniu miesięcznym będzie to JPK_V7M natomiast w rozliczeniu kwartalnym JPK_V7K.
Nowy plik JPK VAT - o czym powinniśmy pamiętać?
Nowe pliki JPK_VAT będą obejmowały zarówno część ewidencyjną, jak i część deklaracyjną. Do ich składania zobowiązani będą wszyscy ci podatnicy, którzy zarejestrowani są, jako podatnicy VAT czynni za okresy od 1 października bieżącego roku. Obejmuje to wszystkie przedsiębiorstwa niezależnie od ich rozmiaru. Należy jednak podkreślić, że nowy JPK_VAT nie dotyczy VAT-12, a także takich deklaracji jak: VAT-8, VAT-9M, VAT-10 oraz VAT-14. Co ważne w przypadku JPK_VAT zmianie nie ulegną dotychczas obowiązujące terminy składania deklaracji. Za okresy miesięczne nadal będzie to termin do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego deklaracja dotyczy, a w przypadku okresów kwartalnych termin do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale, którego dotyczy deklaracja. Jednak należy zaznaczyć, że w przypadku rozliczeń kwartalnych część ewidencyjną pliku JPK_VAT za miesiąc poprzedni należy wysyłać co miesiąc, natomiast raz na kwartał oprócz części ewidencyjnej z poprzedniego miesiąca należy wypełnić także cześć deklaracyjna i to za 3 poprzednie miesiące. Warto także podkreślić, że jedyną dopuszczalną formą złożenia JPK_VAT jest forma elektroniczna. Taką deklaracje będzie można podpisać za pomocą podpisu kwalifikowanego lub przy wykorzystaniu danych autoryzujących czy też poprzez wykorzystanie profilu zaufanego.
Które rozporządzenie określa zakres danych, jakie maja być zawarte w nowym pliku JPK_VAT?
Zakres danych, które należy umieścić w części deklaracyjnej i ewidencyjnej nowego pliku JPK_VAT określa rozporządzenia z dnia 15 października 2019 roku wydane przez Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług. Jeżeli chodzi o dane identyfikacyjne to określają je § 2- 8, natomiast w przypadku dane ewidencyjne są to § 9 -11.