Myczkowce to niewielka wieś w Polsce, która znajduje się w województwie podkarpackim, w powiecie leskim , w gminie Solina. Od 1975 do 1998 roku miejscowość ta należała do województwa krośnieńskiego. Mieszka w niej około 500-set mieszkańców. Jaka historia kryje się za tą wsią oraz jakimi atrakcjami się wyróżnia?
Myszkowce – historia miejscowości
Niewątpliwie Myczkowce zaliczane są do jedne z najstarszych osad jakie występowały w Bieszczadach. Istnieje od XIV wieku, a dokładnie od 1376 roku, dzięki działaniom podjętym przez ówczesnego starostę sanockiego, który dokonał rozdziału wsi Oleśki na Myczkowce i Terpiczów, co w późniejszych latach zostało prawnie zatwierdzone przez rządzącego w tamtych czasach króla Władysława Jagiełło. W czasach drugiej wojny światowej wieś znalazła się pod okupacją sowiecką, pod którą doszło do usunięcia z wioski inteligencji oraz przyśpieszonej kolektywizacji. W latach 50-tych po wybudowaniu zapory wodnej na Sanie powstało Jezioro Myczkowskie. 1994 roku byłe koszary po jednostce wojskowej i ośrodku wypoczynkowym przeszły w posiadanie Caritasu diecezji rzeszowskiej, gdzie powstał nowoczesny ośrodek wypoczynkowo-rehabilitacyjny. Słynie on z kolekcji 140 makiet cerkwi greckokatolickich, prawosławnych i kościołów rzymskokatolickich z Polski, Słowacji i Ukrainy. Zostały one zaliczone do grona Centrum Kultury Ekumenicznej, które powstało dzięki księdzu Bogdanowi Janikowi. W miejscowości po dziś dzień znajduje się pradawna cerkiew greckokatolicka, który w dzisiejszych czasach stanowi rzymskokatolicki kościół parafialny pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej. Myczkowce słyną także ze skalnej ściany, która została uznana za pomnik przyrody oraz spichlerzu z pierwszej połowy XIX wieku.
Główne atrakcje miejscowości
W Myczkowcach we wspomnianym Ośrodku Caritas znajduje się Mini Zoo, które z pewnością będzie fascynującą atrakcją nie tylko dla dzieci, ale także i dorosłych. Zostało ono wyposażone w praktycznie większość gatunków mniejszych zwierząt, które zlokalizowane są w dzikich odstępach Bieszczad. To okazja do zobaczenia lamy, baranów, kóz, danieli, koni czy różnorodnego ptactwa.
Słynnym miejscem jest również Park miniatur sakralnych. To niewielki obiekt, mierzący hektar, posiadający wyjątkowe miniatury obiektów sakralnych z pogranicza Polski, Słowacji i Ukrainy. Podobnie jak i z Mini Zoo ucieszą się nie tylko osoby pełnoletnie, ale i mniejsze dzieci. W Parku znajduje się niemalże200 cerkwi greckokatolickich i kościołów rzymskokatolickich, które kiedyś istniały, bądź istnieją po dziś dzień.
Doskonałą atrakcją wsi jest Ogród biblijny. To nie tylko metoda na otoczenie roślinnością pochodzącą z regionów Bliskiego Wschodu, ale głównie stanowi wyjątkowi zapis teologii biblijnej. W Ogrodzie umieszczono katechezę biblijnych losów zbawienia. W całości obiekt zajmuje około 80 arów w układzie klinowym, mierząc w długości 230 m. To idealne miejsce, które na chwilę przeniesie nas do Ziemi Świętej.
Będąc w Myczkowcach warto udać się na bardziej kameralną zaporę wodną, która jest mniej zatłoczona w porównaniu do Soliny. Nie sposób także nie trafić na Platformę Widokową, z której można podziwiać panoramę Sanu oraz całej wsi.