Adaptacja poddasza – dlaczego warto?
Biznes Patryk K. - 17-05-2020

Adaptacja poddasza – dlaczego warto?

Zakurzony i wypełniony starociami strych z powodzeniem może zamienić się w piękne i nowoczesne mieszkanie. I coraz częściej decydujemy się na tego typu rozwiązanie. Jedynym koniecznym warunkiem jest posiadanie strychu o odpowiedniej wysokości (średnia wysokość to 2,2 m), co w przypadku wielu domów parterowych nie jest problemem. Dlaczego warto zaadaptować nieużytkowe poddasze? I jak to zrobić?

Dodatkowa powierzchnia użytkowa

Jedną z największych zalet adaptacji poddasza nieużytkowego jest zwiększenie powierzchni użytkowej, bez konieczności stawiania dobudówek. W ten sposób, przy zachowanej kubaturze danego budynku, otrzymujemy dodatkowe miejsce mieszkalne, o powierzchni niewiele mniejszej od tej, jaką mamy na parterze. Oczywiście skosy nieco zmniejszają powierzchnię w pełni użytkową, jednak przy odrobinie wyobraźni i taką przestrzeń można zagospodarować i wykorzystać. Co najważniejsze, na poddaszu użytkowym mogą znaleźć się nie tylko dodatkowe pokoje, ale także łazienka czy kuchnia. I jeśli zdecydujemy się na taką opcję, zyskujemy praktycznie oddzielne mieszkanie.

Ciekawe możliwości aranżacyjne

Kolejnym bardzo dużym atutem poddaszy użytkowych jest możliwość stworzenia ciekawej aranżacji pomieszczeń. Wszystkie skosy, lukarny i odpowiednio rozmieszczone okna dachowe plus drewniana konstrukcja dachu, dają wiele możliwości w tym zakresie. Możemy tworzyć otwarte przestrzenie, przypominające nowoczesne lofty, jak i wydzielać pokoje za pomocą ścianek z płyt gipsowo-kartonowych, stawianych w systemie szkieletowym. Ciekawe wnętrza stworzymy zarówno w przypadku prostych dachów dwuspadowych, jak i bardziej skomplikowanych konstrukcji dachowych.

Adaptacja poddasza – dlaczego warto?

Podwyższenie efektywności cieplnej budynku

Jednym z ważnych czynników ekonomicznych, które przemawiają za adaptacją poddasza nieużytkowego na użytkowe, zwłaszcza w przypadku strychów nieocieplonych, jest termoizolacja dachu. Kiedy przekształcamy strych na poddasze użytkowe, konieczne jest ocieplenie od wewnątrz całego dachu. Najczęściej stosuje się do tego wełnę mineralną – skalną lub szklaną. Więcej ciekawych informacji o tym, jak wygląda termoizolacja dachu, można znaleźć na ociepleniepoddasza.com.pl. To, co jest w tym przypadku najistotniejszą kwestią, to fakt, że poprawna izolacja dachu zmniejsza straty ciepła nawet o 30 procent. Ocieplając dach, podwyższamy efektywność cieplną budynku i tym samym obniżamy koszty ogrzewania.

Kiedy warto przerobić strych na mieszkanie?

Adaptacja poddasza nieużytkowego to świetne rozwiązanie w przypadku powiększającej się rodziny. Kiedy na świecie pojawiają się dzieci, a na parterze nie ma zbyt wiele miejsca, strych może stać się doskonałym miejscem na dziecięce pokoje czy bawialnię. Mieszkania na poddaszu mogą być dobrym wyjściem dla nowożeńców, których nie stać jeszcze na wybudowanie nowego domu czy zakup mieszkania i decydują się na zamieszkanie razem ze swoimi rodzicami. Poddasze użytkowe może być niezależnym mieszkaniem z kuchnią i łazienką, które da nieco więcej prywatności młodym małżonkom.

O przerobieniu poddasza nieużytkowego na użytkowe warto również pomyśleć w przypadku konieczności ocieplenia poddasza w ogóle. Możemy oczywiście ocieplić sam strop, układając na nim wełnę mineralną. Jednak dokładając nieco więcej środków, możemy równocześnie ocieplić strych i zyskać dodatkową przestrzeń użytkową.